הסברס

עם בוא הקיץ, מופיע פרי מאד מיוחד. פרי שגדל בר באזורנו, אך  קשה להשגה. הצבר או בשמו המוכר יותר – הסברס. כשנוסעים וחולפים על פני השיחים הקוצניים- המראה מרהיב: עלים בשרניים מכוסי קוצים היוצאים כאילו אחד מהשני ובקצה כל עלה רחב שכזה- לאחר הפריחה הצהובה- מופיע הפרי המתוק. הפרי מסתתר לו תחת קליפה קוצנית במיוחד. כאן- הקוצים קטנטנים וכמעט לא נראים, וזו הבעיה.

הצבר, שגדל פרא כמעט בכל מקום בארץ, הגיע לפני שנים רבות מדרום אמריקה. הוא סוג של צמח הקקטוס- צמח שגדל בעיקר במקומות יבשים ואוגר בתוכו את הנוזלים. גם הצבר שלנו איננו זקוק להשקיה וניתן לראותו גדל פרא  גם בדרום הארץ.

נחשפתי אל הצבר- הסברס בילדותי באשקלון, נערים עברו אחר הצהריים ומכרו לנו אותו 2 סברס ב-5 אגורות. היה זה זול ביחס לממתקים האחרים וקנינו אותו נקי ומוכן לאכילה. לעיתים אמא קנתה כמות רבה יותר וקררה לנו במקרר ואז- השתבח טעמו.

שנים רבות נמנעתי מפרי מתוק זה עקב חוויה לא נעימה בשנות בגרותי. שנים לאחר שעזבנו את אשקלון, המשכתי להגיע לשם לחופשת הקיץ לביקורים ממושכים אצל סבתי וסבי. יום אחד הציעו לי חבריי משכבר הימים להצטרף אליהם לקטוף סברס. הצטרפתי למרות התנגדות סבתי. הואיל ולא הייתי מנוסה בקטיף הסברס ולא ידעתי איך להיזהר מהקוצים הקטנטנים הללו, ניתן לשער מה הייתה התוצאה. הגרוע מכל היה שלא יכולתי להיעזר בסבתי להוצאת הקוצים כי...המריתי את פיה והמחשבה להתעמת עם מעשה זה הייתה נוראה מכל קוץ אפשרי.

כיום, ניתן לקנות את הפרי המתוק הזה שנקטף בדיוק באותו אופן כמו פעם- בעזרת קופסת פח המחוברת למוט ארוך. אך, בשנים האחרונות הצליחו לגדל זני צבר ללא קוצים.

במשך השנים, נולד הכינוי ליליד הארץ "צבר" כי גם הוא כלפי חוץ מחוספס וקוצני, אך בפנים מתוק.
Comments