הנחש

מי לא נבהל כששומע את המילה "נחש"? מהן המחשבות הראשונות שעולות? "הכשה", "נחש ארסי", "סכנה" ועוד. במשך השנים נרתעתי מהחיה הזו וחששתי ממנה. עבורי- כל הנחשים דומים וכולם יכולים להכיש ולהרוג. כן, שמעתי על צפע ועל נחש משקפיים, שמעתי גם שישנם נחשי חנק וישנם אפילו נחשים שלא מזיקים. אך למה להסתכן? פשוט לא מתקרבים ולא מנסים כלל להבין ולהכיר את הסוגים השונים.

כך היה עד ש...שמעתי על אורן שמגדל נחשים. אורן מגדל אותם בביתו בחדר מיוחד, מבחין ביניהם, מכיר ויודע עליהם הרבה ואפילו מצטלם עם נחש זה או אחר כשהוא אוחז בו.

לאט לאט הבנתי שישנם סוגים רבים של נחשים ומרביתם כלל אינם מסוכנים. למדתי שנחשים הם חיה מעניינת ורבים יותר הנחשים שאינם מסוכנים מאשר המסוכנים, גם כאן בארץ. הנחש הוא חיה מוגנת ואין לפגוע בה. הנחש תוקף רק כאשר הוא מזהה את הנמצא ממולו כמזון. אך גם אז- ימעט להשתמש בארס כי הארס מהווה עבורו אמצעי לפירוק המזון ולכן חבל לו לבזבז את הארס סתם כך.

ניתן לגדל נחשים כתחביב ואכן אורן ועוד רבים אחרים מגדלים אותם בטרריום שהוא אקווריום מיוחד לנחשים. אל דאגה- הוא מגדל רק נחשי חנק ולא נחשים ארסיים. אורן מכיר כל נחש בשמו ויודע לזהות את סוג הנחש.  הנחש בעיניו חיה נוחה לגידול, אך בניגוד לחית מחמד אחרת- איננה מחזירה אהבה ואיננה נקשרת לבעליה כמו כלב או חתול.

מה מעניין בגידול נחשים? עדיין אינני מבינה, אך מתוך כל מה שקראתי ושמעתי, הבנתי שלגדל נחש זהו תחביב לא יקר. הנחש דורש מעט מזון ונחש בוגר אוכל לעיתים רק פעם בשבוע-שבועיים. צריך לדאוג לו למים ולסביבה נקייה ומחוממת בחורף, שכן הנחש הוא בעל דם קר- הוא מושפע מהמקום בו הוא נמצא, לכן בחורף צריך לחמם לו את הטרריום בו הוא נמצא. לגדל נחש זהו תחביב מעניין ומיוחד. ישנם סוגי נחשים שונים ומרבית הנחשים לגידול ביתי מובאים מחו"ל בעזרת רשיונות מיוחדים. כן, העסק הזה מצריך רישיון ואסור לגדל נחשים שמוצאים בטבע כי זוהי עבירה על החוק.

ישנם מגדלי נחשים שפשוט אוהבים את הנחשים שלהם ומעשירים את אוסף הנחשים בנחשים מיוחדים, לעיתים הם בוחרים את הנחשים על פי הדוגמאות והצבעים שלהם ולעיתים על פי הגודל שאליו יגיע הנחש בבגרותו.    

האם השתכנעתי שכדאי לי להצטרף למגדלי הנחשים? ממש לא. עדיין מסרבת לגעת בנחש למרות שאני יודעת שעורו יבש ולא לח כפי שחשבתי עד כה. כמו כן, למדתי שהנחש אינו מעביר מחלות לבני האדם. לרוב, הוא לא תוקפני ואם מטפלים בו במסירות- הוא יכול להיות חיית מחמד נעימה לגידול. בהצלחה לאורן ולמגדלים האחרים, אך אני מעדיפה את חיות הבית הרגילות ככלב וחתול.

גידול נחשים בבית
©
 כל הזכויות שמורות לחגית אמסטרדם פרנקל

 


נחשים

Comments