החסידה

                                                                         

כשהייתי קטנה, שמעתי סיפורים על כך שהחסידה מביאה את התינוקות לעולם. כך גם האמנתי ולמרות שראיתי איך אמא שלי שמנה פתאום, כשנולדה אחותי, סיפרתי לכולם כי החסידה הביאה לנו תינוקת חדשה למשפחה.

עברו שנים ולמדתי לזהות את החסידה במעופה. כשהגיע הסתו, אהבתי להתבונן ברקיע המכוסה בעננים, והשמש מבצבצת דרכם. מידי פעם, חלפה להקת חסידות ברקיע, קל היה להבחין בהן בגלל גודלן וצבען הלבן.

איך נראית החסידה? פעם, נסעתי עם הוריי וראיתי חסידה, חסידה אמיתית עומדת על רגלה האחת כמו בציורים. זה היה מוזר ונראה היה כי יש לחסידה רק רגל ארוכה אדומה אחת ועליה היא עומדת. היה לה גם מקור ארוך ואדום וכנפיה היו לבנות ובקצותיהם- נוצות שחורות. אורך גופה של החסידה הוא כ-מטר. כשהיא פורשת את כנפיה- אורך מוטת כנפיה הוא כמטר וחצי. משקלה הוא בין 2.3-3.7 ק"ג. החסידה זכר דומה לנקבה מלבד בגודל.

ישנן חסידות שונות הנבדלות במעט בצבען. לארץ מגיעות החסידות הלבנות שנוצות שחורות מעטרות את כנפיהן.

היכן מתגוררת החסידה?  החסידה מתגוררת בארצות אירופה.עוזבת את ביתה בסתו ונודדת לארצות חמות ביבשת אפריקה. היא מתעופפת דרך ארצנו  שנמצאת ביבשת אסיה וחוזרת לביתה לקראת האביב כשמזג האויר מתחמם באירופה.

איך חיה החסידה?  היא חיה למעלה מ-10 שנים ונאמנה לבן זוגה.

היכן בונה החסידה את הקן? כשהחסידה מגיעה  לארצות מוצאה, היא חוזרת לקן שבנתה פעם ומשפצת אותו,  ושם היא מטילה 2-5 ביצים. החסידה בונה את קינה במקומות גבוהים שטופי שמש. בסביבת האדם ניתן לראות את הקינים הגדולים שבנויים מזרדים, על עמודי חשמל,עמודי טלפון, מגדלים או ארובות בתים.

מי מטפל בקן? שני בני הזוג משתתפים במלאכת הדגירה על הביצים הגוזלים הבוקעים בקן, מקבלים את מזונם מידי ההורים שדואגים להם ומאכילים אותם. הגוזלים עוזבים את הקן כשהם בני חודשיים. אז הם מצטרפים ללהקה ומתחילים לנדוד.

ומהו מזונה של החסידה? החסידה אוהבת בעיקר חרקים קטנים,אך נהנית בארוחתה גם מדגים קטנים.

השנה, בביקורי באחת מארצות אירופה, ראיתי סוף סוף את החסידה בקן שבנתה על עמוד אבן גבוה, ששימש כעמוד חשמל. הקן, גדול עשוי קש וזרדים, ומעליו עמדה משפחה של חסידות. אמא חסידה שני הגוזלים שנראה כי עוד מעט יתעופפו מהקן. אכן, מראה מרהיב היה זה לראות את החסידה עם צאצאיה לקראת מעופה אל עבר הארצות החמות. "להתראות חסידה, לבטח אראה אותך בקרוב, בעונת הסתו, כשאת חולפת מעל ביתי" אמרתי כשצילמתי אותה ואת גוזליה בקן.

 

©
 כל הזכויות שמורות לחגית אמסטרדם פרנקל
Comments