הדבש והדבורים

הדבש והדבורים

תמיד כשמתקרב חג ראש השנה, אני נזכרת במנהגי החג. נזכרים בשולחן הערוך כל טוב ועליו פרושה מפה לבנה, הנרות דולקים וכולנו מצפים לרגע בו נאכל תפוח טבול בדבש כדי לברך שהשנה החדשה תהייה מתוקה כדבש.

התפוח היה חתוך לחתיכות וכל אחד מאתנו, הילדים, טבל את התפוח בדבש שהיה מונח לו בכלי מיוחד, כלי לדבש של ראש השנה. הדבש המתוק היה טעים יותר דווקא בראש השנה. אולי בזכות הערב המיוחד שבו מתחילה שנה חדשה ואולי בזכות המחשבה שהדבש יביא לנו את השנה המתוקה, שנה חדשה ונפלאה יותר מקודמתה.

מהו הדבש? מי מכין לנו אותו?

הדבש מיוצר על ידי הדבורים מזה אלפי שנים. עד היום אין אנו יודעים בדיוק איך הוא נוצר כי הדבורים החרוצות מכינות אותו כמזון עבורן בתוך הכוורות.

מי הן אותן פועלות חרוצות?

כולנו מכירים את הדבורים. אנו מכירים את הדבורה מאיה מסרטי הטלוויזיה, דבורה חביבה שעסוקה ועמלה כל היום. הסרט לא שונה בהרבה מהמציאות: גם במציאות הדבורים הפועלות עסוקות בעבודתן במשך כל חייהן.  בכוורת ישנן מאות דבורים. בכל כוורת ישנה מלכה שתפקידה היחיד הוא להטיל ביצים. מהביצים יבקעו זחלים שיהפכו לגלמים. הגלמים הופכים עם בקיעתם לדבורים פועלות. בנוסף- ישנם דבורים זכרים שתפקידם הוא להפרות את הדבורה המלכה.

הפועלות עמלות מרגע בקיעתן בתאים המיוחדים שנבנו לצורך זה. בתחילת חייהן הן מטפלות בזחלים, מאכילות אותם בדבש ואחר כך במזון מלכות. כשהן גדלות קצת, הן הופכות לפועלות שמקבלות את הצוף, הופכות אותו לדבש  על ידי אידוי המים שבו ומאחסנות אותו בתאים המיוחדים לכך ועשויים דונג. כשהפועלות גדלות לאחר זמן מה, הן הופכות להיות "פועלות חוץ" ויוצאות אל מחוץ לכוורת לחפש צוף ולהביא אותו לכוורת. לעיתים הן עפות למרחקים של 9 ק"מ ממקום הכוורת. כאשר הדבורים עפות מפרח לפרח, הן גם מאביקות אותו ובכך עוזרות לחקלאות. באמצעות תהליך האבקה (העברת האבקה מהחלק הזכרי של הפרח לחלק הנקבי של הפרח) מקבלים תוצרים גבוהים יותר והגידולים החקלאיים משתפרים.

דבורה המגלה צוף מסויים, חוזרת לכוורת ובעזרת ריקוד היא מצליחה להעביר לשאר הדבורים את מיקום הפרחים ואזי כולן מגיעות למיקום זה. במהלך עשר דקות, הדבורה יכולה לבקר בכמאה פרחים.

צוף מפרחים שונים הופך להיות דבש בטעמים שונים. לדוגמה: פרחי ההדר שונים מפרחי האקליפטוס הן בריח והן בצבע וכן בטעם הדבש. דבש מפרחי ההדרים הוא בהיר יותר ומפרחי האבוקדו נוצר דבש כהה וסמיך יותר. כיום ישנם טעמים רבים של דבש לפי סוגי הפרחים.

הכוורות בנויות בידי אדם. הדבוראי (הכוורן) שבונה את הכוורות, מגיע בבוא העת כדי לאסוף את הדבש שנוצר בכוורות. לצורך זה, לובש הדבוראי בגדים לבנים כי צבע זה אינו מרגיז את הדבורים. כאשר הדבוראי מגלה שחלת הדבש מצופה בדונג, הוא מבין כי הדבש הבשיל. הדבוראי אוסף את חלות הדבש כדי להפריד מהם את הדבש. פעולה זו נקראת רדיית דבש והיא נעשית כיום במכונות המפרידות את הדבש מחלות הדבש. הדבש שעובר למכונות לחביות מיוחדות, עובר סינון ומשם ישירות לצנצנות הדבש ללא תוספות של חומרים משמרים.

וכך, השילוב של האדם והדבורה הקטנה נותן לנו את אחד מהמאכלים הטעימים ביותר – הדבש. 


©
 כל הזכויות שמורות לחגית אמסטרדם פרנקל


צפו בסרט וענו על השאלות


וידאו של YouTube

Comments