הסוואה בטבע

רבים מכם נתקלו בעבר בזיקית המסוגלת להחליף את צבעיה. היא מסווה את עצמה ומתאימה את צבע עורה לסביבה בה היא נמצאת. בדרך זו, קשה לטורפים להבחין בה, והיא יכולה לטרוף לה בקלות זבובון קטן שלא הבחין בה.

לנו, לבני האדם נראית התנהגות הזיקית כתחפושת. אך עבור הזיקית ובעלי חיים נוספים, זוהי דרך לשרוד: גם להימלט מחיות העלולות לטרוף אותה וגם להשיג לה מזון. ההסוואה משפרת את סיכוייה לשרוד.

הזיקית היא אינה בעל החיים היחיד בטבע שמסווה את עצמו. לבעלי חיים רבים ישנן דרכים שונות להסוואה:

השתלבות בסביבה-  בעלי חיים רבים משתלבים במראה הסביבה ובכך הופכים להיות "רואים ואינם נראים" כדוגמת הזיקית שיכולה להחליף את גוון עורה ולהידמות לסביבה. גם השׂממית יכולה באופן זה לעמוד על גזע עץ ולא להיות מורגשת. כך היא מסתתרת מאויביה ויכולה לחכות בסבלנות למזון שיתעופף אליה.

טשטוש- לעיתים, בעלי חיים מתחזים  לעצמים דומים בטבע כדוגמת עלים, אבנים או גזע עץ. גם כאן- המטרה ברורה- לראות ולא להראות.

צבעי הסוואה- דרך נוספת להסתתר היא כדוגמת דובי הקוטב הלבנים שיכולים להתמזג עם הצבע הלבן של השלג. במשך השנים, בתהליך איטי, צבע עורם הותאם לצבע השולט בטבע. וכך הם יכולים לשרוד.

דרך נוספת של הסוואה היא התחזות לבעל חיים ארסי בצבעים העזים כגון: אדום צהוב, ירוק זרחני  או כתום, כמזהירים את הטורף לבל יתקרב אליהם פן ייגרם לו נזק. לדוגמא: זעמן המטבעות שאיננו ארסי אך בכך הוא דומה לצפע הארצישראלי הארסי.

לעיתים ניתן לראות בעלי חיים "מקושטים" בדוגמאות שיכולות לאיים או להפחיד  כגון: ציורי עיניים גדולות ומאיימות על כנפי פרפר ובכך להרחיק מעליהם את הטורף.

לנו, לבני האדם, בעלי חיים אלה נראים כמתחפשים בתחפושות שונות, אך לבעלי החיים זוהי דרך לשרוד ולא רק בפורים.


הסוואה בטבע©
 כל הזכויות שמורות לחגית אמסטרדם פרנקל
Comments