חבצלת החוף

לעיתים, אני עוצמת את עיניי וחוזרת למחוזות ילדותי. גרתי באשקלון הסמוכה לחוף הים ואת מרבית ימי הקיץ בילינו בחופים מכוסי החול הלבן, הרך והנקי של אותה תקופה.

וכך,יום אחד  לקראת סיום חופשת הקיץ, או כפי שכינינו את החופשה- "החופש הגדול", הלכנו לים, היה זה אחר הצהריים וניתן היה לחוש בקרירות וברוחות הקלות שהחלו לנשוב. השמים החלו להתכסות בעננים ונדמה שהקיץ תם.

זו הייתה הפעם האחרונה שהלכנו לים באותה שנה. הייתי קטנה והייתי חייבת לתת יד לאבא כי נשרכתי מאחור. כולם הלכו בצעדים מהירים, ורק אני, הולכת לאט, יחפה, כמו להרגיש את החול. בכל צעד, הרגשתי איך אני מטביעה את כף רגלי בחול כמי שיודעת שאנו נפרדים מהחוף והחול עד לקיץ הבא.

לפתע ראיתי מרחוק קבוצת גבעולים ירוקים, ככה סתם כאילו תקועים להם בחול. עזבתי את ידו של אבא ורצתי לראות מה צומח לו בחול. אבא קרא לי אך התעלמתי מקריאותיו. רצתי ועמדתי פעורת פה: מעולם לא ראיתי פרח יפה כל כך ועוד צומח לו בחולות. בעצם, לא פרח אחד, אלא היו שם כמה פרחים לבנים וכולם היו מחוברים לגבעול ירוק, פרחים בצורה משונה שהייתה שונה מהפרחים שצמחו לנו ליד הבית. בינתיים התקרב אלי אבי אך כשראה אותי מתבוננת בפרח הסביר לי כי קוראים לו חבצלת החוף. הפרח נראה מוזר, מהאדמה צמח לו גבעול ירוק ובסופו ישב גביע מעוטר  בצורת פעמון ובתוכו שישה אבקנים. מסביב שישה עלי כותרת לבנים.

לימים למדתי על חבצלת החוף שפורחת בשלהי הקיץ. היא שייכת למשפחת הנרקיסיים, גובהה מגיע עד 60 ס"מ ועל כל גבעול ישנם בין 2-10 פרחים. כמו לנרקיס, גם לה יש בצל גדול בו היא אוגרת את מזונה בחורף הקודם ויכולה לפרוח בטרם יורדים הגשמים.

בתקופה זו, פורחים מעט פרחים וכך יכולה חבצלת החוף להיות בטוחה שיגיעו אליה חרקים להאביק אותה. את החבצלת מאביק פרפר לילה קטנטן הקרוי רפרף. הוא אוסף ממנה את האבקנים, תוך כדי רפרוף ותעופה הוא יונק ממנה צוף. בזמן היניקה נדבקים לגופו של הרפרף אבקני החבצלת, ואת האבקנים האלה הוא מעביר לחבצלת הבאה שאליה הוא  מגיע.

חבצלת החוף פורחת לחופי הים התיכון, שונה משאר הפרחים, פותחת את עלי הכותרת לפנות ערב ובבוקר, עם הזריחה, היא סוגרת את עליה כמי שהולכת לישון ונובלת.

כשהפרח נובל, נוצר פרי בצורת ביצה. בכל פרי שכזה ישנם שלושה חדרים ובכל אחד מהם ישנם כ-20 זרעים. הזרעים מצופים בשכבת שעם שמאפשרת לה הפצה גם דרך הים. רק לאחר סיום פריחת החבצלת, צומחים העלים הירוקים שלה שנותרים גם בימות החורף והאביב.

כיום חבצלת החוף הוא פרח מוגן, אך אז, כשהייתי ילדה קטנה- טרם הגנו על הפרחים. קטפתי לי פרח וכשהגעתי לבית, הנחתי אותו בכוס מים. הפרח נבל כי לא ידעתי שהוא פורח רק לילה אחד, אך ימים רבים עוד התענגתי על ריחו ומראהו של פרח מיוחד זה.


©
 כל הזכויות שמורות לחגית אמסטרדם פרנקל

אור חבצלות- מילים שרה לוי תנאי
Comments